Music Theory

Music Theory

Muzyka, Muzycy, Instrument Muzyczny

Pauza – jest to znak muzyczny, który wskazuje w którym momencie powinna być cisza, czyli, w którym momencie przestajemy grać. Pauzy podobnie jak nuty posiadają wartości rytmiczne, jednak nie posiadają „wysokości”. Można powiedzieć, że każda nuta posiada swój odpowiednik w postaci pauzy. Idąc od najdłużej trwających pauz wyróżniamy pauzę całonutową, półnutową, ćwierćnutową, ósemkową itd.

Oktawa – jest to zbiór następujących po sobie 8 całych tonów lub 12 półtonów. Obojętnie od jakiego dźwięku zaczniemy liczyć (np. C, D, G) i „pojedziemy” w górę lub w dół o 8 tonów (np. 8 białych klawiszy na fortepianie) uzyskamy ten sam dźwięk, odpowiednio oktawę wyżej lub niżej.

Gama – jest po pojęcie zbliżone do oktawy, bo to również jest zbiór dźwięków, ale liczony od konkretnego dźwięku. Np. gama C składa się z dźwięków: C, D, E, F, G, A, H (jak na rysunku poniżej). Gama G składa się z dźwięków: G, A, H, C, D, E, Fis. Dźwięk „Fis” jest to dźwięk F podniesiony w górę o pół tonu (będzie osobna lekcja na ten temat).

ięciolinia – jak sama nazwa wskazuje pięciolinia składa się z pięciu linii głównych, które liczymy od dołu do góry. Na tych liniach lub w polach pomiędzy nimi wpisujemy nuty. Wpisujemy całe nuty, półnuty, ćwierćnuty, ósemki, szesnastki, w zależności od tego jaką długość dźwięku chcemy uzyskać. Dokładniej będzie to przedstawione w kolejnych lekcjach.

 

Login Form

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.